Abonelik Facebook sayfamız Twitter sayfamız

Sayfa
: 1362
Makale : 138
Ebad : 7,3 x 19,5 x 27,5 cm
ISSN : 1300-4174
Cilt : 350 gr. kuşe
Fiyat : 80 TL
   
Temmuz-Ağustos 2013 - sayı 53

Türk Dünyası- 1

TÜRK DÜNYASI CUMHURBAŞKANLARI, LİDERLERİGENEL DEĞERLENDİRME, COĞRAFYA, NÜFUSTürk Dünyasının Genel DeğerlendirmesiTürk Dünyasının CoğrafyasıTürk Dünyasının Demografik YapısıTEMEL ORTAK DEĞERLERTarihDilDinKültür, Edebiyat, SanatBÜTÜNLEŞME VE TEŞKİLÂTLANMATürk Dünyasında EntegrasyonTürk Dünyasında TeşkilâtlanmaSİYASÎ YAPISiyasî Analiz ve StratejiGüvenlikAvrasyacılıkSOSYAL YAPISosyo-Kültürel Yapı AnaliziEğitim ve BilimİKTİSADÎ YAPIEkonomik İlişkiler ve Dış TicaretEnerji, Su, Çevre
 Türk Dünyası

Önsöz İçindekiler Örnek Makaleler Değerlendirme Medya ve Biz

Değerli Okuyucular,

‘Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi’nin (YTSAM) yayınladığı ‘Yeni Türkiye Dergisi’nin Türk Dünyası Özel Sayısı’ ile huzurlarınıza çıkmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. İki ciltlik ve 3000 sayfalık bu dev eser, aslında dergiden ziyade kalıcı bir temel kitap mahiyetinde bulunuyor. 1997 yılında çıkardığımız ‘Türk Dünyası Özel Sayısı’dan 17 yıl ve Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlıklarına kavuşmalarından 21 yıl sonra yaptığımız bu araştırma, 2013 yılı itibariyle ‘300 milyonluk Türk Dünyası’nı her yönüyle tahlil etmekte ve sorunlarını tartışmaktadır. Daha önce de 12 ciltlik ‘Osmanlı’ (1999) ve 21 ciltlik ‘Türkler’ (2002) isimli uluslararası bilimsel eserimizi hazırlayıp yayınlamıştık.

Yeni Türkiye’nin bu sayılarının gayesi, sadece Türkler ve Türk Milleti ile Türk Cumhuriyetleri hakkında bilgi vermek değil, özellikle Türk Cumhuriyetleri ve Türk Toplulukları arasındaki ilişkilerin perçinlenmesine hizmet etmektir. Bu yayın bir ‘Dostluk Projesi’dir. Bütün Türk Cumhuriyetleri Cumhurbaşkanlarının yazılarını ihtiva eden bu sayılarımızın ‘Dostluk ve Kardeşlik’ hedefine ulaşmada katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu araştırmayı destekleyen ‘Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’na, Eskişehir Valisi Sayın Güngör Azim Tuna’ya ve Ajans’ın Genel Sekreteri Sayın Hüseyin Kocabıyık’a teşekkür ediyoruz.

‘Yeni Türkiye Türk Dünyası Özel Sayısı’nı birbirinden değerli dostluk ve kardeşlik mesajları veren yazılarıyla şereflendiren Türk Cumhuriyetleri Cumhurbaşkanlarına -alfabetik sırayla- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’e, Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’e, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sayın Almazbek S. Atambayev’e, Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın İslam Kerimov’a, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’e, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhammedov’a ve KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu’na ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyorum.

Ayrıca, bizden yazılarını esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Millî Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’a ve Kırım’ın millî kahramanı, Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Sayın Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na teşekkür ediyoruz.

Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, bu araştırmanın yapılmasına öncülük etmişlerdir. ‘Yeni Türkiye’ olarak onların katkılarını minnet ve şükranla yâd ediyoruz. Bunca meşguliyet arasında zaman ayırıp Türk Dünyası konusunda makale yazmaları, Türk Milleti’ne mahsus zarafet ve nezaketin emsalsiz bir tezahürü olmuştur. Proje sırasında sıkıntılarımızı paylaşan ve darboğazlardan geçmemize yardımcı olan, başta Dışişleri Bakan yardımcısı Naci Koru olmak üzere, Cumhurbaşkanımızın Özel Kalem Müdürü Koray Ertaş ve yardımcısı Ömür Budak ile Başbakanımızın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’a teşekkür ediyoruz.

Eserin yayına hazırlanmasında en büyük katkıda bulunan Türkolog Prof. Dr. Bilgehan Atsız Gökdağ, hem araştırma yazıları yazmış ve akademik yazılarda hakem olarak çalışmış, hem de bizimle beraber editörlük yapmıştır. Birlikte sabahlara kadar çalıştığımız Bilgehan Hocamıza ve akademik nitelikteki 288 yazıyı hazırlayan 270 bilim adamı ve uzmana müteşekkiriz. Ayrıca, Doç. Dr. Mehmet Seyfettin Erol ve Orta Doğu Araştırmaları Merkezi Başkanı (ORSAM) Hasan Kanbolat da eserin hazırlanışı sırasında katkıda bulunmuşlardır. Özellikle çalışmanın tamamlanmasında insan üstü bir gayret gösteren Genel Müdürümüz Murat Tazegül’e ve teknik ekibimize de teşekkür ediyoruz.

‘Türk Dünyası Özel Sayısı’ ile ‘Türk Kurultayı’, bu defa da ‘Yeni Türkiye’nin çatısı altında en geniş akademik katılımla toplandı. Türk Dünyası; ‘Cumhur Başkanları, Liderler’, ‘Genel Değerlendirme, Coğrafya, Nüfus’ ,‘Temel Ortak Değerler’ (Tarih, Dil, Din, Kültür, Edebiyat, Sanat), ‘Bütünleşme ve Teşkilâtlanma’, ‘Siyasî Yapı’, ‘Sosyal Yapı’, ‘İktisadî Yapı’, ‘Türk Cumhuriyetleri’, ‘Muhtar Türk Cumhuriyetleri’,‘Türk Toplulukları-Osmanlı Ailesi-Orta Doğu’, ‘Türk Toplulukları-Osmanlı Ailesi-Balkanlar’, ‘Türk Toplulukları-Osmanlı Ailesi-Kafkaslar’, ‘Diğer Türk Toplulukları’ ve ‘Türk Yerleşimleri’ başlıklı 14 bölüm olarak mercek altına alındı. Türk Dünyası’nın analizlerinde en yeni istatistikler temel alındı ve çalışmalar bilimsel yöntemlerle gerçekleştirildi.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın yazısının başlığı ‘Türk Dünyasının Vizyonu ve Geleceği’, Sayın Başbakan’ın yazısının başlığı ‘Devletler Farklı, Milletler Aynı Millettir’ ve Sayın Dışişleri Bakanı’nın yazısının başlığı ‘Ortak Bir Geleceğe Doğru’dur. Bu başlıklar dahi Türkiye’yi idare edenlerin ‘Türk Dünyası’na bakış tarzını ve Türk Dünyası’nın bütünleşmesiyle ne kadar yakından ilgilendiklerini gösteriyor.

‘İslâm Dünyası’ ve onun en büyük parçası olan ‘Türk Dünyası’nın 21. Asrı kendi asırları hâline getireceğine gönülden inanıyoruz. Bu modern ‘Kızıl Elma’ya biraz olsun hizmet edebilmişsek ne mutlu bizlere…

Selâm, sevgi ve saygılarımla.

Hasan Celâl GüzelAna Sayfa | Süreli Yayınlar | Kitap Yayınları
Osmanlı Projesi | Türk Projesi | İletişim | Arama

Copyright © 2020 Yeni Turkiye