Abonelik Facebook sayfamız Twitter sayfamız

Sayfa
: 608
Makale : 50
Ebad : 3 x 19,5 x 27,5 cm
ISSN : 1300-4174
Cilt : 350 gr. kuşe
Fiyat : 80 TL
  
   
Temmuz-Ağustos 2017 - sayı 96

İslâm Dünyası Özel Sayısı- II

Ülkemizde İslâm dünyasını tarihi, kültürü, sosyolojisi ve güncel sorunlarıyla ele alan bu özel sayımızın yeni araştırmalar için temel bir kaynak olacağını ve araştırmacıların da ufkunu açacağını ümit ediyoruz. Yeni Türkiye’nin İslâm Dünyası Özel Sayısı 9 ana bölüm ve 78 alt bölümden meydana gelmektedir. Yayınlanan 200 makale, 84’ü Türkiye’den ve 89’u da dört kıtadan olmak üzere toplam 173 yerli ve yabancı araştırmacı, uzman ve bilim adamınca kaleme alınmıştır.

HindistanPakistanBangladeş Myanmar/BurmaBruneiMalezyaTaylandEndonezyaSingapurFilipinlerJaponya-Güney KoreÇin-Doğu TürkistanRusya-Ukrayna-TataristanKırgızistanTaciksitanKazakistanKıbrısAVRUPAGenel DurumBalkanlarBulgaristan


Önsöz İçindekiler Örnek Makaleler Değerlendirme Medya ve Biz

Değerli Okuyucular,

Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi (YTSAM) olarak yayınladığımız ‘YENİ TÜRKİYE’nin İslâm Dünyası Özel Sayısı ile huzurlarınıza çıkmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Yayınladığı her özel sayı ile ele aldığı konuyu derinlemesine inceleyen Yeni Türkiye Dergisi, bu sayısı ile de eminim İslâm Dünyası hakkında ülkemizde eksikliği hissedilen pek çok konuyu literatürümüze kazandıracaktır. Toplamda 2450 sayfa ve 4 ciltten oluşan bu sayımız Türkiye’de İslâm Dünyası hakkında yapılmış ve güncel durumunu da çok iyi yansıttığını inandığımız tek eserdir. Bu iddia ile yola çıkmak her ne kadar üzücü ise de ne yazık ki durum tam da ifade edildiği gibidir. Ülkemizde İslâm dünyasını tarihi, kültürü, sosyolojisi ve güncel sorunlarıyla ele alan bu özel sayımızın yeni araştırmalar için temel bir kaynak olacağını ve araştırmacıların da ufkunu açacağını ümit ediyoruz.

Yeni Türkiye’nin İslâm Dünyası Özel Sayısı 9 ana bölüm ve 78 alt bölümden meydana gelmektedir. Bu sayıdaki yayınlanan 200 makale, 84’ü Türkiye’den ve 89’u da dört kıtadan olmak üzere toplam 173 yerli ve yabancı araştırmacı, uzman ve bilim adamınca kaleme alınmıştır.

Bu sayımızın İslâm dünyasının tarihi gün ve olaylarla karşı karşıya kaldığı bir dönemde yayınlanması çok isabetli bir tesadüf olmuştur. İsrail’in bütün dinler için kutsal bir şehir olan Kudüs’ü ABD’nin desteğini arkasına alarak dünya milletlerinin kahir ekseriyetinin protestosuna rağmen başkent ilan ettiği, Ortadoğu’nun İran ve Suudi Arabistan tarafından körüklenen mezhepçilik fitnesi yüzünden siyasî kamplara ayrıldığı, Suriye, Irak, Yemen, Somali, Libya ve Nijerya’da iç savaşların devam ettiği günlerde İslâm dünyası her zamankinden daha fazla bilgiye ve bilime muhtaçtır.

Bu sebeple; bu özel sayının hazırlanmasındaki teşvikleri yanında yazılarıyla da bizleri şereflendiren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın şu tespitlerine gönülden katılıyoruz: “Bugün dünya siyasetini meşgul eden, gündemi esir alan krizlerin neredeyse tamamı, İslâm ülkelerinde vuku buluyor. Müslümanlar olarak, adeta dünyanın yükünü omuzlarımızda taşıyoruz. İslâm coğrafyası, tarihinde hiç olmadığı kadar, kanla, acıyla, gözyaşı ve çatışmayla anılır hale gelmiştir. Hemen her gün, farklı ülkelerde, bir, hatta birkaç tane Kerbela’ya şahit oluyoruz. Her gün kardeşlerimiz can veriyor. Her gün, çocuklarımız ölüyor, yetim ve öksüz kalıyor. Filistinli çocuklar, Arakanlı yetimler, Türkistanlı mazlumlar kendilerinin hiçbir dahli olmadıkları meselelerin acı sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda bırakılıyor.”

Gerçekten de yine Cumhurbaşkanımızın veciz bir şekilde ifade ettiği gibi; “Tarihinin en talihsiz günlerini yaşayan İslâm coğrafyasında, krizlerden çıkışın yegâne şartı, birliktir, dayanışmadır, ittifaktır.”

Ancak bunun için Müslümanların birbirini tanıması, İslâm ülkelerinin birbirleri hakkında daha fazla araştırma yapması şarttır. Halbuki dergimizi hazırlarken müşahede ettik ki İslâm dünyası hakkında kolektif bilgi sağlayan kaynaklar yine Batı dünyası tarafından hazırlanmıştır. Oryantalist bakışın hakim olduğu bu yayınlar, elbette Müslümanların geleceği birlikte inşa etmesi için başvurabileceği temel kaynaklar olamaz.

İslâm Dünyası Özel Sayısı’nın hazırlanmasında büyük emekleri olan Prof. Dr. Kemal Çiçek’e ve Prof. Dr. Bilgehan Atsız Gökdağ’a hem araştırmaları hem de dünyanın dört bir tarafından makale katkısı yapacak bilim adamları ile teması sağladıkları için teşekkür ediyoruz. Ayrıca İslâm dünyası hakkında çok derin bilgiye sahip Prof. Dr. Ahmet Kavas, Soleman E. Dangor, Houssain Kettani ve Muhammed Haron’a kapsayıcı ve toparlayıcı yazılarından dolayı müteşekkiriz. Yazılarıyla katkı sağlayan bilim insanı, araştırmacılara ve yazarlara sonsuz teşekkürlerimizi ifade etmeyi bir borç biliriz.

Başta ifade ettiğimiz bütün karamsarlığı rağmen, geleceğin İslâm dünyası ve Müslümanlar için aydınlık günlere gebe olduğu inancıyla, İslâm Dünyası Özel Sayısı’nın Müslümanların bilim ve kültürüne çok büyük katkı yapması ve devletlerin ve toplumların birbirini tanımasına aracılık etmesini ümit ediyoruz.

‘İslâm Dünyası’ ve onun en büyük parçası olan ‘Türk Dünyası’nın 21. Asrı kendi asırları hâline getireceğine gönülden inanıyoruz.

Selâm, sevgi ve saygılarımla.

Dr. Hasan Celâl GüzelAna Sayfa | Süreli Yayınlar | Kitap Yayınları
Osmanlı Projesi | Türk Projesi | İletişim | Arama

Copyright © 2020 Yeni Turkiye